Tel: 0280-181 00

Malung-Sälens kommun - Box 14 - 782 21 Malung - Besöksadress: Lisagatan 34

  • Kontakt

Tipsa

Kulturskola

Är du intresserad av sång, musik, dans och teater? Välkommen till kulturskolan i Malung-Sälen!

Kulturskolans vision är att skapa god livskvalitet för invånarna i Malung-Sälen med fokus på barn och unga. Genom kulturen stärker vi våra elever som individer. Kulturskolan bidrar till ett brett och rikt kulturliv i Malung-Sälen. Hos oss får barn och unga möjlighet att utveckla sig inom sång/instrument, dans och teater. Vår verksamhet hittar du i tingshuset, Storgatan 64 i Malung.

Många av kulturskolans lärare åker ut till olika grundskolor under skoldagen. Beroende på instrument och lärare kan du få din spellektion under dagtid på din skola. Annars kommer du till kulturskolans lokaler i tingshuset på eftermiddag/kvällstid för din lektion.

Åtta lärare undervisar inte mindre än cirka 290 elever varje vecka. Förutom drama/teater, dans och sång, erbjuder Kulturskolan undervisning på 14 olika instrument.

Aktuellt
Kulturskolans vårkonsert. Tisdagen den 30 maj på Orrskogen i Malung samt onsdagen den 31 maj i Lima.

Kulturskolan har många kompetenta lärare som är duktiga på sina instrument och ämnen.
Våra lärare behärskar sång, dans, drama/teater och de flesta vanligaste musikinstrumenten. Vi undervisar i kommunens alla skolor - från Sälen i norr till Malung i söder.
När man håller på med musik, dans och teater stärks självkänsla, självförtroende och man utvecklas som människa.

Kontakta oss

Namn

Titel

Telefon

E-post

Stefan Reuterwall

Kulturskolechef

0280-181 60

stefan.reuterwall@malung-salen.se

Louise Kratz

Fiol/Piano

0280-186 12

louise.kratz@malung-salen.se

Timea Hedlund

Dans

0280-186 13

timea.hedlund@malung-salen.se

Magnus Åkerlund

Gitarr/Elbas

0280-186 14

magnus.akerlund@malung-salen.se

Carina Malmén

Sång

0280-186 15

carina.malmen@malung-salen.se

Andreas Kratz

Administratör/Brasslärare

0280-186 16

andreas.kratz@malung-salen.se





Malin Bäcke

Dans

072-572 74 74

malin.backe@malung-salen.se

Anders Gunnarsson

Slagverk

070-595 76 55

anders.gunnarsson@malung-salen.se

Faiez Michail

Piano

073-578 14 73

faiez-michail@alvdalen.se

Eva Holma

Piano

076-940 61 23

isra.divine@live.com

Helena Lissmatz

Drama/Teater

070-560 31 93

helena.lissmatz@malung-salen.se





 

Sidan uppdaterad 2017-08-21 av